Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom, aktier och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 664 | 4 409 | 4 224 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 955 | 2 198 | 2 115 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 581 | 1 651 | 1 488 |
| Årets resultat (tkr) | 333 | 746 | 1 062 |
| Summa tillgångar (tkr) | 22 272 | 22 495 | 21 223 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 664 | 4 409 | 4 224 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 955 | 2 198 | 2 115 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 581 | 1 651 | 1 488 |
| Årets resultat (tkr) | 333 | 746 | 1 062 |
| TILLGÅNGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 19 822 | 18 711 | 19 097 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 2 450 | 3 784 | 2 126 |
| Tillgångar (tkr) | 22 272 | 22 495 | 21 223 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 5 707 | 5 374 | 4 628 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 967 | 1 817 | 1 897 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 13 500 | 13 500 | 13 500 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 098 | 1 803 | 1 197 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 22 272 | 22 495 | 21 223 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 20.5% | 49.9% | 50.1% |
| Soliditet | 32.0% | 29.7% | 28.2% |
| Kassalikviditet | 223.1% | 209.9% | 177.6% |
Mortero Fastighets AB ingår i en koncern med 14 bolag. Koncernmoderbolag är Hedmans Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-04.
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom, aktier och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.